Középkorú Nő posztjai (vagy riposztjai?)

Fogas kérdés: fogszabályozás. Mikor és miért?

fogszab2

 

 

 

 

 

 

 

Egy előző bejegyzésemben írtam már a tejfogakkal kapcsolatos tudnivalókról.

https://kozepkoruno.cafeblog.hu/2016/04/19/teveszmek-es-tudnivalok-a-tejfogakrol/

Most a fogszabályozás kérdéseivel szeretnék foglalkozni. Nem is teljesen helyes a fogszabályozás elnevezés, mivel gyakran nem a fogak, hanem az állkapocs csont szabályozásáról van szó.

Sokszor előforduló kérdés, hogy mikor is kell elkezdeni a fogszabályozást? Teljesen elterjedt nézet, hogy csak akkor, ha már kinn van az összes maradó fog. Erre azt tudom mondani, hogy az attól függ. Rengeteg olyan eset van, amikor el kell kezdeni a szabályozást már egészen kicsi korban, sőt! Minél hamarabb, annál jobb. 

fog1

 

A szabályos, pusztán torlódott, össze-vissza álló fogak esetében valóban a maradó fogak megjelenéséig kell várni. De mit jelent az, hogy szabályos? Mert nem pusztán azt, hogy szépen egymás mellett állnak egy sorban. A szabályos fogazatban nemcsak, hogy nem torlódottak a fogak, hanem a felső fogak az alsók elé zárnak, és a fogak mindegyike összezár, azaz érintkezik az alsó ívben lévő párjával. Sok esetben ez nem valósul meg, a fogak szépen sorban állnak ugyan, mégis javasoljuk a szülőknek a fogszabályzó szakorvos felkeresését. Ilyenkor tulajdonképpen az állkapocs csont szabályozásáról van szó, ami korai felismerésnél sokkal könnyebben és gyorsabban orvosolható probléma. 

 

Anatómiai eltérések, amik kezelést igényelnek!

 

Fogszab.kivehető készülék._1

Nyitott harapás:

A fogak csak a hátsó régióban érintkeznek, rágásra alkalmasak, de leharapásra, metszésre nem. Az eltérés lehet igen enyhe, a szülők szinte észre sem veszik, mégis funkciójában akadályoztatva van a fogazat. Ez kialakulhat a cumizástól, ujjszopástól, szájlégzéstől vagy az úgynevezett nyelvlökéses nyeléstől is. Ez utóbbi logopédiai kezelést is igényel, amiről a szakorvos tájékoztatja a szülőket.

letöltés

 

Az ilyen előrefelé álló felső fogazat is nyitott harapást eredményez, bár kevésbé feltűnő, mint az O alakú rés, de hasonlóképpen kezelendő, mert nemcsak, hogy funkciózavart okoz, hanem esztétikailag is elmarad a zárt fogsortól. 

 

43

 

A nyitott harapás korrekcióját is érdemes minél előbb elkezdeni, de mindenképpen konzultálni egy fogszabályzó szakorvossal.

 

 

 

52-0Ugyancsak meglehetősen gyakori anomália a keresztharapás

Rendszerint szép, szabályosnak tűnő fogazatban az egyik oldalon, de van, hogy csak egy-egy fognál, a felső fogak az alsók mögé zárnak, míg a túloldalon szabályosan elé. Ezt gyakran a szülők észre sem veszik, vagy ha látják is, nem tartják számot tevő problémának. Pedig az ilyen eltérés később állkapocs ízületi problémákat vagy fogágy problémákat okozhat, a fogak dőlése a rágást akadályozza, így ez sem pusztán esztétikai probléma.

 

lomb70

 Bulldogharapás

Az úgynevezett” bulldog harapásban” az alsó fogak a felsők elé harapnak, csukott szájjal is látszik, hogy az állkapocs és az alsó ajak előrefelé tolódik. Ezen is minél előbb lehet és kellene is változtatni.

Ezeket az elváltozásokat már egészen kicsi gyerekeknél is érdemes kezeltetni, mert az állkapocs csont növekedését még könnyebb befolyásolni, mint nagyobb korban.

 

1 (3)

Élharapás

Itt a rágás akadályoztatott, mert a front területen  élre zárt metsző fogak miatt a hátsó fogak rágófelszíne nem ér össze. Az éli részeken lévő zománc pedig lepattog, az első fogak letöredeznek.

 

images (1)

Mélyharapás

 

A felső fogak egészen kitakarják az alsókat, ami úgyszintén az alsó rágók bedőléséhez vezet, ezzel a fogágy és izület megerőltetéséhez járul hozzá, és az orca összeesésével jár idős korban.

 

 

 

gyermekfogaszat-fogszabalyozas

Kivehető készülékek

Az eltérések már a tejfogazatban is látszanak, és ilyenkor a  szakorvos még nem azt a közismert, felragasztott drót fogszabályozót fogja alkalmazni, hanem a kivehető készülékeket, amit a köznyelv “éjszakai fogszabályzóként” emleget. Ezek viselése az állcsont tágításával, növekedésének irányításával tereli a fogazatot a megfelelő, szabályos irányba.

 

 

kep_minta3

 

Kedves szülők! Hajrá! egy konzultációt mindenképpen megér!

 

Ha pedig csak most, felnőttként jönnek rá, hogy ilyen problémájuk van, akkor sem késő! Csak tovább fog a kezelés tartani, és drágább lesz egy kicsit, mert a tb támogatottság 18 éves korig jár csak. Azért talán érdemes megnézetni!

 

 

 

Címkék: ,

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Tamara Balogh says:

    Jó kis összefoglalás! 🙂 Én itt találtam még hasznos információt fogszabályozással kapcsolatban: http://fogszabalyozas.dent-inn.hu


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!